0533 572 62 15

Mavi Tur / Mavi Yolculuk

Mavi Tur / Mavi Yolculuk Hakkında

Mavi tur ya da diğer adıyla Mavi yolculuk, son dönemlerde hızla yaygınlaşmakta, doğada, sessiz sakin koylarda, tertemiz bir denizde alternatif tatil planlayanlar için oldukça önemli seçenek haline gelmeye başlamıştır.

Mavi yolculuk, şehrin kalabalığından uzak, dostlarınızla, sevdiklerinizle baş başa olabileceğiniz, gününüzü ve gecelerinizi paylaşabileceğiniz, eğlenebileceğiniz güzel bir teknede ruhunuzu dinlendirebileceğiniz, özgürlüğünüzü yaşayabileceğiniz bir tatil şeklidir.

Mavi yolculuk turunda tekne kapasitesine bağlı olarak beli sayıda kişilerle yolculuk yaparsınız.  Hiç kimsenin olmadığı bakir koylarda sadece kendi gurubunuzla yüzer eğlenirsiniz. Dilediğiniz koyda dilediğiniz kadar kalabilir, sıkıldığınızda başka bir koya geçebilirsiniz.

Mavi tur, aslında denizi yaşamaktır. Bulunduğunuz teknenin standartları ne olursa olsun diğer teknelerle aynı koylara gider, aynı denizde yüzer, aynı manzarada yemeğinizi yersiniz. Teknede hayat genelde güvertede geçer. Güvertede yemek yer, güvertede güneşlenirsiniz. En keyifli sohbetler yine güvertede yapılır. Yıldızların altında yine güvertede uyunur. Kabinler ne kadar lüks, ne kadar konforlu olursa olsun güvertede geçireceğiniz süre, her zaman daha fazla olacaktır.

Mavi tur hayallerinizin istediğiniz gibi gerçekleşmesi için 2 önemli unsurun bir arada olması önemli.

Birinci unsur, mavi yolculuk yapacağınız tekneniz. Teknenizin standardı ne olursa olsun mutlaka bakımlı ve temiz bir tekne olmalı. Tekne küçük ya da büyük olabilir, standart ya da lüks, ucuz ya da pahalı olabilir, donanımları düşük ya da yüksek olabilir. Ne olursa olsun, temiz ve bakımlı tekne olması önemlidir.

İkinci unsur ise tekne personelinin deneyimli, güler yüzlü olmasıdır.  Birkaç gün birlikte olacağınız tekne personelinin deneyimli, anlayışlı, güler yüzlü olması, mavi turu keyiflendiren en önemli sebeplerden biridir.

Mavi tur için hazırlık yaparken büyük valizleri, bolca kıyafetleri planlamayın. Gerçekten ihtiyacınız olmayacak. Birkaç şort, birkaç tişört, gece ihtiyaç duyabileceğiniz uzun kollu giysiler, terlik, lastik tabanlı ayakkabı, fotoğraf makineniz, şarj aletleriniz, düzenli kullandığınız ilaçlarınız, güneş kremi gibi koruyucular almanız yeterli.  Fazlası sadece yük olur sizin için.

Teknede yaşam son derece rahattır. Kurallar elbette var ama bu kuralların en önemli nedeni güvenli bir yolculuk yapabilmek içindir. Çok basit birkaç kurala uymanız durumunda sorunsuz bir mavi yolculuk yaparsınız. Tekneye geldiğinizde tura başlamadan önce kaptanınız gerekli bilgilendirmeleri yapacaktır.

Mavi yolculuk turlarında, seçtiğiniz rotaya bağlı olarak günde 2 ya da 3 koya demirler ve günlük maksimum 3 saat yolculuk edersiniz. Son durak geceyi geçireceğiniz koy olacaktır. Seyirler motorlu olmakla birlikte, hava koşullarının uygun olması durumunda isteğe bağlı olarak yelken seyri de mümkündür.

Mavi Yolculuk boyunca hoşça vakit geçirebilmeniz için teknelerimizin tümünde servis botları, konuklarımızın kullanımına yönelik okey takımları, oyun setleri, basit olta takımları palet ve şnorkel bulunur. Teknelerin bazılarında rüzgâr sörfü, kano ve su sporları malzemeleri de mevcuttur.  Ayrıca ziyaret edilecek farklı koylarda makul fiyatlarla düzenlenen; jet-ski, su kayağı, banana gibi çeşitli su sporları olanakları da sağlanmaktadır.

Tekne demirlediğinde, yüzmenin dışında çam ormanları arasında kısa bir yürüyüş yapabilir, arkeolojik kalıntıları ziyaret edebilir, sahil şeridini keşfe çıkabilirsiniz.

Mavi yolculuk yapan herkesin farklı anıları vardır aslında. Anlatmak bir yere kadar mümkün olsa da yaşamak bambaşka bir şey. Bildiğimiz en önemli şey, keyifli bir mavi turun tüm tatil alışkanlıklarını değiştirdiği. 

 

Aklınızda Bulunsun

Mavi yolculuk boyunca fazla bir eşyaya ihtiyaç duymayacağınızı bilmelisiniz. Bu nedenle kabinlerinizde fazla yer kaplamaması için esnek ve katlanabilen valizleri tercih etmenizde fayda var.

Sürekli kullandığınız ilaçlarınızı, fotoğraf makinesi ve kameranızı, şarj aletlerinizi, güneş yağınızı ve koruyucu kremlerinizi unutmayın.

Tekneye biniş saati 15.00 gibi olup size belirtilen saatten önce yerleşmek için acele etmeyin. Unutmayın ki, sizden önceki yolcularımız 10.00'da tekneden ayrıldılar ve teknenin baştan aşağı temizlenmesi, sizler için hazırlanması gerekiyor.

Siz tekneye binmeden önce, yatınız baştan sona temizlenir, yatak çarşafları, el ve banyo havluları kabinlere yerleştirilir. Tur boyunca her gün tuvaletler ve güverte temizlenir.

Teknede normal ayakkabı giymek yasaktır. Lastik tabanlı terlik ya da ayakkabı kullanın.

Kabinlerde sigara içmek tehlikeli ve yasaktır. Açık alanlarda sigara içebilirsiniz ancak rüzgarlı havalarda dikkatli olmalısınız.

Kabininizden çıkarken lütfen ışıkları söndürünüz, musluklarınızı kapatın.

Teknelerde sıcak su olanağı mevcuttur. Su, teknenin motoruyla veya elektrikli ısıtıcıyla ısıtılıyor olabilir. Motorla ısıtılan teknelerde, motor çalışmaya başladıktan hemen sonra su ısınır ve uzun süre sıcak kalır. Eğer diğer bir sistem söz konusuysa mürettebata haber verdiğinizde sistemi çalıştırırlar ve su ısınır.

Halatlara, lomboz kenarlarına, donanım tellerine, güvertedeki setlere, uskur ve pervanelere kişisel güvenliğiniz ve yaralanmaları önlemek için dikkat ediniz.

Küçük ama önemli bir bilgi aklınızda bulunsun. Kullandığınız tuvalet kağıtlarını çöp kutularına atın. Aksi takdirde tuvalete attığınız kağıtlar gider borularını tıkayabilir, tuvaletinizde tıkanma ve kötü koku gibi problemlerle karşılaşabilirsiniz. Çöp kutuları günlük olarak mürettebat tarafından boşaltılmaktadır.

Tekne hareket halindeyken kabininizdeki lombozları (pencere) kapalı tutunuz. Yatak ve eşyalarınız dalgalardan ıslanabilir.

Motor çalışırken dalmayın ve tekneden atlamayın. Kaptan manevra yapabilir ve sizi göremeyebilir. Kendi güvenliğiniz için motor durana ve yüzme merdiveni indirilene kadar lütfen bekleyin.

Bahşiş vermek zorunlu olmasa bile yat dünyasın bir geleneğidir. Eğer aldığınız hizmetten memnunsanız ve bahşiş vermek isterseniz lütfen kaptana veriniz. Kaptan, mürettebat arasında eşit olarak paylaştıracaktır.

Teknede son kararları veren kişi kaptandır. Kaptan ne derse o olur. Tabii ki bu sizin ve teknede bulunan diğer misafirlerimizin güvenliği için. Bunu asla unutmayınız ve kaptanınızın uyarılarını dikkate alınız.

Yolunuz Mavi Olsun